Zo školských lavíc som už síce vyrástla, ale tiež mám dni, keď kráčam do práce akoby dvomi krokmi dozadu a jedným dopredu. Tým chcem povedať, že koncom prázdnin život nekončí (spoiler: raz budete chodiť do práce, leto-neleto :D ).Treba si ich poriadne užiť a naštartovať sa na nové, aj tie školské zážitky.
V predchádzajúcom blogu som sa venovala pozvoľnému a zábavnému školskému opakovaniu. Posledné prázdninové týždne som tematicky rozdelila tak, aby ste sa v každom týždni venovali aktivitám, ktoré viac či menej súvisia s konkrétnym predmetom. Ak ste sa k nemu náhodou nedostali, napravte to TU. V tejto chvíli by ste za sebou mali mať matematický a slovenčinársky týždeň. Čo poviete, bola to zábava?
Posledné dva týždne sa budeme venovať cudzím jazykom, dejepisu či geografii. Žiaden strach, aj tieto týždne som zhrnula do praktických checklistov. Na konci blogu ich nájdete pekne pokope spolu s netradičným čitateľským zoznamom.
Týždeň cudzieho jazyka
Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom, hovorí sa. Napriek tomu, že ľudí z nás nerobia len znalosti, je dobré ich mať a rozširovať. A v našom prípade aj okoreniť zábavou. Povedzte rodičom, súrodencom alebo kamarátom, aby si pripravili kartičky, na ktorých budú pomenovania vecí, ktoré máte v dosahu, v cudzom jazyku. To isté urobte aj vy. Vymeňte si ich a hra môže začať. Uložte (alebo nalepte) kartičky na miesta, ktoré pomenúvajú a precvičujte si tak slovnú zásobu. A ako to už býva, prvý vyhráva (za predpokladu, že kartičky umiestni správne).
Skvelou príležitosťou na precvičenie cudzieho jazyka v praxi sú aj dovolenky v zahraničí, nie všetci ale majú rovnaké možnosti. Našťastie, máme fantáziu. Vytvorte s kamarátmi modelové situácie, v ktorých sa porozprávate v cudzom jazyku. Čím bizarnejšia situácia, tým väčšia zábava. Raz mi kamarátka tvrdila, že má v hotelovej vani chobotnicu a ako kompenzáciu odo mňa dostala nocľah na streche imaginárneho hotela s výhľadom na Saturn. :)
Jazykové základy môžete pilovať aj doma, v tieni gaštanov. Práve najmenším speakerom a rozvíjaniu čítania s porozumením v angličtine sú venované edície The Magic Kingdom a English stories. Oba tituly obsahujú QR kódy, vďaka ktorým si vypočujete sprievodné nahrávky skutočne kdekoľvek.
Týždeň všehochuti
Posledný týždeň prázdnin si treba užiť naplno! Návšteva hradu či túra v lese sa dajú skvelo využiť aj na opakovanie vedomostí z dejepisu, geografie či biológie. Ak ste však vyznávačmi pokojnejšieho trávenia posledných prázdninových chvíľ, ani pohodlie detskej izby nemusí byť strata času. Vytvorte si vlastnú hru Človeče, ukáž sa! Funguje na rovnakom princípe ako jej známa dvojička, no pred pohybom figúrky po políčkach musíte správne zodpovedať otázku na kartičke – „Povedz hlavné mesto Nemecka“ alebo „Vymenuj tri ihličnaté stromy slovenských lesov“. Kto odpovie nesprávne, nemôže sa posunúť.
Ak sa radi necháte strhnúť historickými príbehmi, siahnite po legendách v Tajomstvách slovenských hradov alebo si prázdniny zosumarizujte a vytvorte mapu miest, ktoré ste v lete navštívili. Spomienky na prázdninové dni si môžete uložiť aj do Prázdninového denníka. Ja ich mám niekoľko a čítať ich po rokoch je teda poriadna zábava.
Niekedy sa stane, že nás strach z neznáma a blížiacich sa povinností trochu prevalcuje. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako s podobnými pocitmi narábať alebo ako sa im vyhnúť. V závere nájdete na stiahnutie všetky checklisty, ktoré som pre vás vytvorila.
Jablkom a plánovaním proti stresu. Nenechajte sa spútať strachom
Predstava, že sa blíži koniec ničnerobenia a nastupujú povinnosti a režim, nás dokáže poriadne znechutiť. V kombinácii so strachom a ustupujúcimi slnečnými lúčmi môžeme ľahko podľahnúť nepríjemným pocitom. Myslím si, že je jeseň taká farebná aj preto, aby nám príroda pomohla vyrovnať sa s koncom leta (nie je to vedecká teória, ale moje presvedčenie). Aj preto ju mám najradšej.
Farebné listy a babie leto ale nemusia stačiť, preto mám niekoľko tipov, ako vedome pracovať s vnútornou nervozitou a nepodľahnúť tlaku nevyhnutného. V prvom rade je dôležité hovoriť o svojich pocitoch s blízkymi. Či je to rodič, súrodenci alebo kamaráti, porozprávať sa o nepríjemných emóciách pomáha. Často nás môže prekvapiť, že blízki zažívajú podobné pocity a tak zistíme, že v tom nie sme sami.
Veľmi dobrými pomocníkmi sú tiež spánok, cvičenie a vyvážená strava. Nahraďte seriál, ponocovanie a tri kúsky koláča za pol hodinu na bicykli, dostatok spánku a jablko (s jedným kúskom koláča). Telo i myseľ sa vám odvďačia vyššou odolnosťou voči stresu.
Foto: pixabay.com/2344799
Malé kroky vedú k veľkým úspechom
Existujú na pohľad maličkosti, ktoré však majú veľký vplyv na našu psychiku. Nepozerajte do mobilu aspoň hodinu pred spaním alebo si každý večer zapíšte, za čo ste vďační. Pomáha tiež plánovanie a čítanie. Ak sa pred spaním pripravíte na to, čo vás nasledujúci deň čaká a upokojíte si myseľ čítaním, spánok bude výživnejší a zobudíte sa s dostatkom energie.
Zažili ste občas chvíle, ktoré ste „museli predýchať"? Toto slovné spojenie nevzniklo pre nič za nič. Práve vedomé a hlboké dýchanie pomáha v stresových situáciách najrýchlejšie. Niekomu tiež uľaví, keď zo seba úzkosť doslova vytrasie. Kým jedného upokojuje absolútne ticho, druhému zas pomôže, keď prehluší myšlienky hudbou. Vyskúšajte tieto techniky, keď bude treba a pamätajte, že pri dlhodobých problémoch nie je hanba požiadať o pomoc.
Pri príprave plánov na školský rok sa môžete inšpirovať našimi checklistami. Aj taká drobnosť ako vyzdobenie TO DO listu pomáha v boji so stresom. Tie moje sú samá ozdoba :) Stiahnete si ich TU.