Kepuč, tefón či jiža sú milé detské chybičky, ktoré sa v reči zhruba trojročného dieťaťa postupne upravujú. Neustálená výslovnosť je približne do piatich rokov normálna a prirodzená, spolu s dieťaťom sa totiž vyvíjajú aj jeho rečové orgány. Kedy je ale čas spozornieť?
Zbytočne sa neľakajte, ak vaše dieťa nesprávne vyslovuje niektoré hlásky. Môže ísť o tzv. predĺžený fyziologický vývin, ktorý by sa vo veku od piatich do siedmich rokov mal ustáliť. Ak však u dieťaťa naďalej pozorujete opakujúce sa chyby, ktoré sa ani po upozornení neupravia, mali by ste zvážiť návštevu logopéda. Ten dokáže spoľahlivo rozlíšiť, či ide o oneskorenie, ktoré časom zmizne, alebo o hlbší problém.
Čo si všímať?
Už spomínaná jiža či tova namiesto sova môžu po 4. roku života signalizovať artikulačný problém. Ten dieťa prirodzene rieši tak, že si pre neho priťažkú hlásku, napríklad r alebo s, nahradí jednoduchšou, prípadne ju úplne vynechá a namiesto nej vysloví len zvláštny, hláske podobný zvuk. Inokedy si zas môžete všimnúť vynechávanie neprízvučnej slabiky (napríklad v úvode spomínaný telefón) alebo koncovej spoluhlásky (pes – pe). Aj pri zjednodušovaní spoluhláskových skupín, napríklad v slovách slon – son či plot – pot alebo zamieňaní slabík (kaleráb – kareláb), môžete zbystriť pozornosť. Dokument ministerstva zdravotníctva z roku 2020 uvádza, že do prvých ročníkov základných škôl prichádza až okolo 40 % detí s chybnou artikuláciou. Vo väčšine týchto prípadov platí, že tréning robí šampióna a poctivé precvičovanie veľkú časť problémov vyrieši. Samozrejme, vyšetrenie logopédom vás zbaví pochybností a nastaví správny postup pre vaše dieťa.
Každý sval treba trénovať
Častým, no riešiteľným problémom sú sykavky. Ich nesprávna výslovnosť často súvisí s nesprávnym pohybom jazyka či napätím v mimických svaloch. Určite poznáte množstvo cvikov na posilnenie bicepsov či brušných svalov, ale čo také svaly tváre a pier?
Niekoľko dychových i motorických cvičení nájdete v publikácii Neposlušné sykavky, ktorá má rodičom, učiteľom, no najmä deťom, uľahčiť precvičovanie neobľúbených sykaviek (s, c, z, dz, š, č, ž, dž). Zošit je spracovaný netradičnou formou plnou riekaniek a cvičení, ktoré pobavia deti v každom veku. Je vhodný na použitie doma, v škôlke, ale aj na 1. stupni základnej školy. V Neposlušných sykavkách nájdete opis presnej polohy pier i jazyka pri vyslovovaní konkrétnej sykavky. Tú si potom deti trénujú spredu i zozadu na niekoľkých stranách s cvičeniami i pomocou básní. Úlohy na výslovnosť dopĺňajú aj grafomotorické úlohy, pretože všetky zručnosti idú ruka v ruke. A nezabudnite, že trénovaniu každej sykavky by mala predchádzať dychová a hlasová rozcvička. Malú ukážku z Neposlušných sykaviek nájdete v závere blogu.
Poctivá rozcvička zabaví a úspech sa rýchlo dostaví
Úspech pri logopedických cvičeniach sa dostaví najrýchlejšie vtedy, keď tvoria logopéd a rodičia harmonické duo. Mali by ste preto dbať o to, aby dieťa v domácom prostredí poctivo trénovalo. Napriek tomu, že mnohí vynechávajú strečing, dieťa by ho pri trénovaní výslovnosti vynechať nemalo. Dohliadnite na to, aby každému cvičeniu predchádzala rozcvička a výsledky sa dostavia skôr ako poviete Popocatepetl.
Rozcvička ako ju nepoznáte
Existuje niekoľko jednoduchých zásad, ktoré by ste pred trénovaním výslovnosti mali dodržiavať. Vyvetrajte miestnosť, dbajte na správne držanie tela dieťaťa a natrénujte nádych nosom a výdych ústami. Hotovo? V tomto momente je čas na dychové cvičenia, ktoré vôbec nemusia byť nudné. Ak má dieťa pred cvičením trému, upokojte ho dýchaním. Hlboký nádych a dllllhý výdych – tak sa upokojujú aj herci v zákulisí. Toto cvičenie nielen okysličí mozog, ale aj upokojí plytké dýchanie a stres pominie. Zopakujte tento cvik aspoň trikrát. Zahrajte sa s deťmi na speváka či novinára. Predstierajte, že je vaša päsť mikrofón a skúšajte, či funguje. Opakujte niekoľko krátkych fúknutí do mikrofónu a popritom si môžete aj zaspievať. Potom vezmite do rúk noviny, knihu alebo obyčajnú vreckovku. Jemným fúkaním sa od seba snažte oddeľovať jednotlivé stránky. Špúľte pri tom pery ako ryby. Zároveň si tak precvičíte motoriku rečových orgánov, ktoré pri cvičení dostanú zabrať.
Keď je problémom rozprávanie
Nielen výslovnosť, ale aj samotné rozprávanie býva niekedy kameňom úrazu. Jeho príčiny môžu byť rôzne. Ak však máte pocit, že sa vášmu dieťaťu do rozprávania občas len jednoducho nechce, poznáme pár spôsobov, ktoré môžu pomôcť. Existujú hry, ktorými môžete deti motivovať k rozprávaniu alebo rozhovorom. Pomenovávajte veci, ktoré okolo seba vidíte alebo schovajte v krabici jeho najobľúbenejšie hračky. Dostane ich späť, keď ich všetky uhádne a detailne opíše. Aj Hádaj na čo myslím môže prelomiť ľady a dieťa navyše naučí klásť správne otázky.
Množstvo zaujímavých tém ponúka aj publikácia Hravé rozprávanie. Pomocou ľahko zapamätateľných básní a pestrých ilustrácií rozvíja komunikačné schopnosti päťročných až šesťročných detí. V zošite sa zoznámia s písmenami, hláskami i významami mnohých slov. A ak má vaše dieťa bohatú fantáziu, ktorú niekedy nevie preniesť do slov, siahnite po 3D nálepkách alebo magnetických aktivitách. Opisovanie príbehov tak budete môcť preniesť priamo do obrazov.
A na záver sľúbený darček – ukážka z Neposlušných sykaviek, konkrétne písmenko S, ktorú si môžete zadarmo stiahnuť TU.
Viki
Zdroje:
ŠIŠKOVÁ, Mária. 2020. Porucha zvuku reči – dyslália. Ministerstvo zdravotníctva SR. In Štandardné postupy. [online]. Dostupné na: https://health.gov.sk/Zdroje?/Sources/dokumenty/SDTP/standardy/Nove/Klinicka_logopedia_Porucha_zvuku_reci-dyslalia.pdf
LOGOMEDIK. 2021. Narušenie zvukovej roviny reči. [online]. Dostupné na: https://logomedik.sk/narusenie-zvukovej-roviny-reci/
LogoPortál. 2023. Narušenie zvukovej roviny reči – Dyslália, artikulačná porucha, fonologická porucha, vývinová dyspraxia. [online]. Dostupné na: https://www.logoportal.org/dyslalie
Ilustračné foto:
https://pixabay.com/photos/child-girl-cute-kid-portrait-1241825/
https://pixabay.com/photos/child-portrait-happy-fun-kid-1260421/