Viete, aký príbeh skrýva Lietavský hrad, ktorý zámok obýval kráľ Matej a kde sa u nás vzala Čertova skala? Odhaľujte historické zaujímavosti a zlepšujte svoje čitateľské schopnosti v nevšedných textoch o slovenských hradoch!
Pracovný zošit Tajomstvá slovenských hradov je zameraný na rozvoj čítania s porozumením žiakov 4. ročníka. Ponúka 32 poviedkových textov ukrývajúcich legendy a zaujímavosti o slovenských hradoch, ale aj spektrum úloh, ktoré overujú porozumenie textu a schopnosť identifikovať kľúčové informácie (Čo všetko Šimon primiešal do elixíru nesmrteľnosti? Prečo sa skala nazývala mníchom? Kto prišiel zachrániť dievčatá?). Čitateľský zážitok dopĺňajú krásne pôvodné ilustrácie hradov v dnešnej podobe, vytvorené špeciálne pre tento pracovný zošit. Spôsobom spracovania zošit vyhovuje aj žiakom s poruchami učenia a dyslexiou.
V pracovnom zošite Tajomstvá slovenských hradov sa spoločne s mamou Alenou, otcom Albertom a deťmi Ninou a Peťom vyberieme na dobrodružnú cestu po slovenských pamiatkach. Na každej zastávke objavíme nielen nádhernú pamätihodnosť, ale aj príbeh, ktorý sa ukrýva za jej múrmi.
Spôsob spracovania textov v pracovnom zošite motivuje žiakov k odhaľovaniu historických súvislostí a k hľadaniu odpovedí, zároveň nenúteným spôsobom rozvíja ich čitateľskú gramotnosť a buduje pozitívny vzťah k čítaniu. Pri každej ukážke nájdu štvrtáci niekoľko otázok overujúcich ich schopnosť pracovať s textom - vyhľadávať v ňom kľúčové informácie, doplniť chýbajúce slová, označiť správne a nesprávne tvrdenie či zoradiť časti deja chronologicky (Usporiadaj vety tak, ako majú nasledovať za sebou… Vysvetli, na čo slúžili uvedené časti hradu… Prečiarkni vo vetách nesprávne slová a doplň ich správnymi…). Kreativitu a predstavivosť žiakov rozvíjajú aj bonusové úlohy, v ktorých budú kresliť historické predmety alebo prepíšu dej legendy podľa seba (Nakresli lekáreň mnícha Cypriána...Nakresli keltské šperky podľa tvojej predstavy...Dokonč príbeh tak, aby mal šťastný koniec). Perličkami z dejepisu či geografie pracovný zošit navyše formuje aj rozvoj medzipredmetových vzťahov.
Súčasťou textov sú aj nádherné, unikátne ilustrácie, vytvorené špeciálne pre tento pracovný zošit, ktoré môžu zároveň poslúžiť ako skvelá inšpirácia na rodinný výlet. V závere pracovného zošita nájdete mapu Slovenska s jednotlivými zástavkami, ktoré sme počas cesty absolvovali.
Najväčšie benefity pracovného zošita:
- prispieva k rozvoju čítania s porozumením a schopnosti vybrať z textu dôležité informácie a pracovať s nimi
- atraktívne povesti motivujú žiakov k čítaniu a pátraniu po historických súvislostiach
- vhodná pomôcka aj pre žiakov s dyslexiou a poruchami učenia
- originálne ilustrácie hradov v súčasnej podobe vytvorené špeciálne pre tento pracovný zošit
- podpora medzipredmetových vzťahov prostredníctvom informácií z dejepisu či geografie
- bonusové úlohy podporujúce kreativitu a predstavivosť žiakov
- výborná pomôcka v oblasti spoločenského vzdelávania
Publikácia Tajomstvá slovenských hradov predstavuje nevšedné spojenie pútavých povestí a užitočných cvičení, ktoré vytvárajú ideálneho pomocníka pre rozvoj čítania s porozumením.