Neviem ako u vás, ale vo mne prírodovedné predmety vždy vzbudzovali rešpekt. Množstvo existujúcich poznatkov dobieha neutíchajúci prúd stále aktuálnejších informácií, ktoré sa s nástupom internetu stali na mnohých miestach planéty dostupnejšími ako pitná voda či vzduch bez smogu…
Spomedzi týchto faktov vyberám zrnko múdrosti pre krajší deň – Nikdy by mi nenapadlo, že zježenie srsti u zvierat je príbuzné našej „husej koži“. Ide totiž o jav súvisiaci s termoizoláciou – pozostatok reflexu tela, ktoré sa snaží zohriať.
História „po biologicky“
O tejto i mnohých iných zaujímavostiach som sa dočítala v Úspešnej maturite z biológie. Jej autori pracovali s najnovšími poznatkami a obsah koncipovali tak, aby publikácia pomohla nielen maturantom, ale aj uchádzačom o štúdium na našich i zahraničných vysokých školách.
Učivo navyše dopĺňajú bohaté ilustrácie a množstvo zaujímavostí, ktoré ohúria aj v bežnej konverzácii. Vedeli ste napríklad, že existuje dravá huba alebo trávová hrdza? Tušili ste, že akákoľvek ryba je bližšia človeku ako žralokom, alebo že sa kráľovná Viktória svojou sobášnou politikou postarala o rozšírenie hemofílie za hranice Španielska či Pruska?
Pripravili sme si pre vás inak aj niekoľko otázok z biológie, ktoré môžu padnúť na maturitných skúškach. Zvládnete ich? Aby sme vám to trochu uľahčili, pridali sme na výber tri možnosti. Ak ste si test ešte nerobili nájdete ho tu. Odpovede nájdete v závere blogu.
Kedy a ako bude prebiehať maturita?
Môže sa to zdať na prvý pohľad priskoro, no s prípravou na maturitu je ideálne začať niekoľko mesiacov vopred. V roku 2024 sa písomné časti maturity budú konať od 12. do 15. marca 2024. Náhradný termín je stanovený na 9. až 12. apríla 2024. O niekoľko týždňov nasleduje ústna časť maturitnej skúšky, ktorej súčasťou sú aj voliteľné predmety.
Ako vyzerá maturita z prírodovedných predmetov?
Zadanie ústnej formy maturitnej skúšky sa pri prírodovedných predmetoch obyčajne skladá z troch úloh. Tie musia byť z rôznych tematických okruhov. Nemôže sa teda stať, že by sa maturitné zadanie týkalo len jednej témy. Staviť na „jednu kartu“ a veriť v šťastie sa v tomto prípade neoplatí.
Cieľom prvej úlohy maturitného zadania je overiť vedomosti maturanta, zistiť, či dokáže správne používať terminológiu a či sa v téme dostatočne orientuje. Keďže by pri odpovedi na prvú otázku mal prevládať monológ študenta, je vhodné využiť dar reči, predstaviť si samého seba ako učiteľa a ohúriť vedomosťami k téme. Pomôcť tu môže nielen sebavedomé vystupovanie, ale aj poctivá príprava.
Monológ neskôr vystrieda dialóg so skúšajúcim, ktorý preverí myslenie študenta. V tejto časti odpovede je dobré byť presný a adresný, osvojené poznatky vedieť analyzovať a porovnať. Dôležitá je tiež vhodná argumentácia a zdôvodnenie tvrdení, prípadne tvorivé riešenia.
Tretia úloha ústnej odpovede preveruje praktickú stránku vedomostí, ktorá sa líši v závislosti od predmetu. Môže mať podobu riešenia rovníc, experimentu, opisu riešenia problému či realizácie laboratórneho pokusu. Želáme pevné nervy a veľa kreativity pod stresom :))
Nezabúdajte, šťastie praje pripraveným. Okrem biológie dopĺňajú ponuku prírodovedných maturitných publikácií v Taktiku aj Úspešná maturita –Všeobecná a anorganická chémia a tiež Úspešná maturita – Organická chémia a biochémia. Všetko potrebné nájdete TU.
Btw, ako ste zvládli otázky z biológie?
Správne riešenia kvízu: 1. A, 2. C, 3. B, 4. B, 5. B, 6. C, 7. C, 8. B, 9. A, 10. A